Pirmoji pamoka apie mikrobiomą

Pirmoji pamoka apie mikrobiomą
2022-09-12

Pirmiausia, išsiaiškinkime, kad yra tas keistas žodis „mikrobiomas“. Tai mikroorganizmų, gyvenančių mūsų kūne ir ant jo, visuma. Dauguma šių mažųjų keliautojų gyvena žarnyne, tačiau negalvokite, kad nėra odos mikrobiomo, burnos mikrobiomo, lytinių organų, nosies ar net... bambos mikrobiomo!

Net sunku įsivaizduoti, kiek daug bakterijų mus supa, tiesa? Galbūs bus lengviau, jei apie mikrobiomus galvosite kaip apie žemynus planetoje, kuri yra visas mūsų kūnas.

Įdomu sužinoti, kiek yra šių mažų mikroorganizmų?

Na, jų yra maždaug tiek pat, kiek ir pačių žmogaus ląstelių. Taigi, pusė jūsų kūno sudaro bakterijos. Jos atvyko į savo namus (= jus) tą akimirką, kai gimėte ir palaikys jus bei gyvens su jumis kiekvieną jūsų gyvenimo dieną.

Šios gerosios bakterijos saugo jus, kovoja už jus, sintetina kai kuriuos maisto produktus ar net hormonus. Jei turėtume apibrėžti mikrobiomo vaidmenį vienu sakiniu, tai būtų „jis padeda reguliuoti imunitetą“.

Kodėl apie tai, kas sena, pradėta kalbėti tik dabar?

Na, šie maži mikrobai yra... maži, labai maži! Ir ne visi buvo laimingi augdami Petri lėkštelėje. Tai reiškia, kad mes negalėjome jų matyti. Tada DNR sekos nustatymas tapo pigesnis ir vieną dieną kažkas pagalvojo, kad būtų šauni idėja pažvelgti į savo kūną ir tai, kas jame gali gyventi. Ir… tadaaaam! Prieš mūsų akis atsivėrė naujas pasaulis.

3 svarbiausi faktai apie mikrobiomą:

  • Tavo mikrobiomas yra tik tavo ir visiškai tavo. Bakterinė flora yra tokia specifinė ir unikali, kad ateityje ją būtų galima naudoti vietoj pirštų atspaudų.
  • Gyvi organizmai tai ne tik bakterijos: šioje aplinkoje gyvena ir virusai, grybai.
  • Klausimas, kuris dalija mokslo pasaulį: ar yra smegenų mikrobiomas? Ar bakterijos gyvena jūsų smegenyse ir daro įtaką mintims?

Kaip matyti, klausimų daaaug, tačiau mokslas nestovi vietoje ir tikime, kad ateityje žinosime daaar daugiau!

O dabar jau laikas sustoti. Puikiai padirbėjote, todėl aš, GINGER, jumis labai didžiuojuosi ir dalinuosi žaisminga citata:

Jei jums nepatinka bakterijos, gyvenate ne toje planetoje. Steward Brand

Grožio priemones gerosiomis bakterijomis galite rasti ČIA.

Dalintis:

Komentuoti / palikti atsiliepimą: